خانه / جاذبه های گردشگری / کلیسای وانک اصفهان + تصاویر

کلیسای وانک اصفهان + تصاویر

Asia, Iran, Isfahan, Armenian quarter, Vank cathedral.

در میان کلیساهایی که در بخش جلفا اصفهان ساخته شده اند،‌ کلیسای زیبا وانک مشهورترین است. معماری این کلیسا واقعاً‌ چشمگیر است. از این رو تصمیم گرفته ایم تا به این مکان تاریخی و مقدس برویم و گزارشی کامل تهیه کنیم.

سرفصل مطالب

  • کلیسای وانک اصفهان کجاست؟
  • تاریخچه ی کلیسای وانک اصفهان
  • نام گزاری کلیسای وانک اصفهان
  • معماری کلیسای وانک اصفهان
  • نقاشی های کلیسای وانک اصفهان
  • موزه ی کلیسای وانک اصفهان
  • اماکن اداری کلیسای وانک اصفهان
  • زمان بازدید از کلیسای وانک اصفهان

کلیسای وانک اصفهان کجاست؟

اصفهان، چهارراه حکیم نظامی،  خیابان نظرشرقی، کوچه کلیسای وانک

تاریخچه ی کلیسای وانک اصفهان

شاه عباس هنگام بازگشت به ایران، ارامنه‌ ی ساکن شهرها و روستاهایی را که سر راه ایشان قرار داشت با خود به ایران آورد و تمامی منازل، مزارع، دام‌ ها و سایر متعلقات آن‌ها را از بین برد و به آتش کشید تا از سرعت سپاهیان عثمانی در تعقیب کردن آن‌ها بکاهد. وی به همراه سپاهیانش، ارامنه را تا منطقه‌ جلفا در اصفهان همراهی کرد.

کلیسای وانک، نخستین مکان مذهبی ساخته شده توسط ارامنه، در جلفای اصفهان است.

بعد از اسکان ارامنه در منطقه ‌ی جلفای اصفهان، آن‌ها به انجام اقدامات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و مذهبی که برای ایجاد یک جامعه‌ ی انسانی لازم و ضروری است پرداختند که ایجاد اماکن مذهبی از جمله ‌ی این اقدامات بود. آن‌ها حدود ۱۳ کلیسا را تاسیس کردند که کلیسای وانک، نخستین بنای مذهبی ساخته شده در آن زمان محسوب می‌شد.

همچنین در حین ساختن کلیسای وانک، کلیسای دیگری نیز در قسمت جنوب غربی آن احداث کردند که تا ۵۰ سال پس از ساخت، توسط روحانیون مورد استفاده قرار می‌گرفت. سرانجام در سال ۱۶۵۵ میلادی، به دلیل کم بودن فضای کلیسای اولیه، ارامنه‌‌ آن را تخریب کرده و ساخت بنای جدید کلیسا را در همان مکان آغاز کردند. پروسه‌ ساخت این مکان مذهبی، نزدیک به یک دهه ادامه داشت تا در سال ۱۶۶۴ میلادی به پایان رسید. سپس کتیبه‌ای مزین به کاشی لاجوردی و حکاکی شده با خط طلایی، روی سردر ورودی غربی کلیسا، نصب کرده که بیان کننده‌ی تاریخ شروع و اتمام ساخت آن است. روی کتیبه چنین نوشته شده است

کلیسای وانک آمنا پرگیچ در سال ۱۶۵۵ میلادی در زمان پادشاهی شاه عباس دوم و جاثلیقی «فیلیپوس» و پیشوائی خلیفه «داوید» و به یاری مردم خیر جلفا شروع شد و در سال ۱۶۶۴ میلادی به پایان رسید. ثواب عباداتی که در این کلیسا انجام می‌شود نصیب آنهایی که در قید حیاتند و یا در گذشته‌اند شود ” 

نام گزاری کلیسای وانک اصفهان

کلیسای وانک یا کلیسای نجات دهنده مقدس (به ارمنی Սուրբ Ամենափրկիչ Վանք تلفظ: آمنا پرکیچ)، نام کلیسایی است در محله جلفا (اصفهان)، که از نام کلیسای سورپ آمنا پرکیچ وانک جوغا در نخجوان گرفته شده‌است.

معماری کلیسای وانک اصفهان

امروزه کلیسای وانک دارای بخش ‌های مختلفی از جمله موزه، کتابخانه، چاپخانه و ساختمان‌ های اداری است و در ساخت این اثر کهن از مصالح خشت خام (اکثر کلیساهای قدیمی ارامنه با استفاده از سنگ، ساخته شده‌‌ اند) استفاده شده است. این مکان تاریخی در فضایی به وسعت حدود ۴ هزار متر مربع، احداث شده است که با در نظر گرفتن فضای سبز و باغ وانک، کل مجموعه در مساحتی نزدیک به ۹ هزار متر مربع، قرار دارد.

برج ناقوسی رفیع و متشکل از سه طبقه، بر فراز درب ورودی کلیسا تعبیه شده است. در طبقه‌ ی دوم، برج ساعتی عظیم قرار دارد که دارای وزنی بالغ بر ۳۰۰ کیلوگرم است. «ماردیروس هوردانانیان» در سال ۱۹۳۱ میلادی برج ناقوس و ساعت را به کلیسا هدیه کرده است که در چهار سمت برج، می‌توان صفحه‌ های ساعت را مشاهده کرد. جالب است بدانید که روی درب ورودی، کتیبه ‌ای از جنس سنگ مرمر، نصب شده است که روی آن متنی به شرح زیر حکاکی شده است.

“این برج و ساعت آن را ماردیروس گوورگ هوردانانیان در سال ۱۹۳۱ میلادی به یادبود برادر مرحومش که در سال ۱۹۲۴ میلادی فوت کرده ساخته و هدیه کرده است”

گنبد کوچک و گنبد بزرگ، دو گنبدی است که سازندگان این بنا در ساختمان کلیسا بنا کرده‌ اند. جالب است بدانید که گنبدهای این کلیسا، علیرغم اغلب کلیساهای ارامنه که به شکل هندسی مخروط ساخته می‌شود، مشابه گنبد مساجد ایرانی در دوران حکومت صفویان احداث شده است.

در بخش فوقانی درب ورودی، در مسیر بین دیوار غربی و حاشیه‌ ی گنبد کوچک کلیسا، برج ناقوس کوچکی که دومین برج ناقوس کلیسا است، در محوطه ‌ای به شکل مربع قرار گرفته است.

کلیسای وانک اصفهان

نقاشی های کلیسای وانک اصفهان

نقاشی ‌های انجام شده در بخش‌ های مختلف کلیسا، برگرفته از انجیل، کتاب مقدس مسیحیان است.

تزئینات زیبا و هنرمندانه ‌ای در بخش ‌های مختلف کلیسا انجام شده است که از شاخص ‌ترین آن ‌ها نقاشی ‌های انجام شده روی طوق گنبد، داخل گنبد، کل زاویه ‌های کلیسا، تمامی دیوارها و طاق‌ نماها است. در اکثر این نقاشی ‌ها می‌توان مضامین کتاب مقدس مسیحیان انجیل را مشاهده کرد.

تصاویری از ابتدای تولد حضرت مسیح، روز رستاخیز، داوری روز رستاخیر، بهشت و دوزخ از جمله آن ‌ها است که توسط هنرمندان ارمنی، روی بخش ‌های مختلف این مکان مقدس صورت گرفته است. به نظر می‌ رسد که هزینه‌ ی تمامی نقاشی‌ ها، تذهیب ‌ها و تزئینات کلیسا را فردی به نام خواجه «آودیکاستپانوس» تامین کرده است. از دیگر نکات قابل توجه در مورد تزئینات انجام شده، می‌توان به طلاکاری و تذهیب کلیسای وانک اشاره کرد که در بین دیگر کلیساهای ارامنه منحصر به ‌فرد و خاص است. در بخش دیوار شمالی درون کلیسا، کتیبه ‌ای قرار دارد که متن زیر بر آن نقش بسته است.

“در تاریخ پنجم فوریه ۱۶۶۹ میلادی خواجه اودیک که نقاشی‌ های این کلیسا را به یادبود خود و در گذشتگان خانواده‌ اش به یادگار گذاشته رحلت کرد و به مسیح پیوست”

موزه ی کلیسای وانک اصفهان

از دیگر بخش‌ های کلیسا، موزه ‌ی این مکان مذهبی و مقدس است که از قدمتی بالغ بر یکصد سال برخوردار بوده و در سال ۱۹۰۵ میلادی، به همت شخصی به نام «طاطاوس هونانیان» (نویسنده‌ ی کتاب تاریخ جلفای اصفهان) احداث شد. وی اتاقک ‌هایی در ضلع شمالی حیاط کلیسا را برای نگهداری و نمایش کتاب‌ها، نسخه‌های خطی و اشیای تاریخی در نظر گرفت که تا سال ۱۹۳۰ میلادی، هم به عنوان موزه و هم به عنوان کتابخانه مورد استفاده قرار می‌گرفت.

از معروف ‌ترین اشیایی که در موزه نگهداری می‌شود، می‌توان به تار موی دختری ۱۸ ساله اشاره کرد که روی آن در سال ۱۹۷۴ میلادی فرازی از کتاب تورات به زبان ارمنی و به وسیله‌ ی قلمی از جنس الماس، توسط «واهرام هاکوپیان» نوشته شده است.

کتاب ‌ها و نسخه ‌های خطی، تابلو های نقاشی از آثار هنرمندان اروپایی و ارمنی، تابلو های گچبری از کاخ‌ های صفوی، آثار فلزی همچون طلا، نقره، انواع جعبه‌ های صلیب و … انواع صنایع ‌دستی مانند رودوزی ‌های سنتی، ظروف چینی و سفالی، آثار چوبی مانند انواع مبلمان، ساعت، شمعدان، تابلو های منبت‌ کاری و … از جمله وسایلی هستند که می‌توان در موزه مشاهده کرد.

اماکن اداری کلیسای وانک

در گذشته کارهای اداری و قضایی ارمنی ‌های جلفا در این مکان صورت می‌گرفت از تنظیم قباله ازدواج تا تعمیر و ثبت فوت و تولد و امور قضایی مثل شکایات و رسیدگی به ان انجام می‌شد این امر در حال حاضر ادامه دارد و ارمنی ‌های جلفا برای کارهای خود به این محل رفت ‌و آمد می‌ کنند. برای همین در دیر آمنا پرگیچ ساختمانی ساخته می‌شود که در حال حاضر نیز برپاست و خدمتگزاران مردم در این مکان به کارهای جامعه ارمنی در جلفا رسیدگی می‌ کنند. البته در گذشته امور ارمنی ‌های بعضی از کشورها مثل هند نیز در دیر آمنا پرکیچ حل و فصل می‌ شده ولی در حال حاضر فقط به امور ارمنی ‌های جنوب ایران رسیدگی می‌کنند. این مکان در جنوبی ‌ترین قسمت دیر واقع است و سال ساخت آن به زمان سلطنت ناصرالدین‌ شاه قاجار باز می‌ گردد. در قسمت شرقی دیر روبروی موزه محل اسکان اسقف یا خلیفه وقت ساخته شده ‌است دو طبقه دارد که در طبقه اول وسائل و مایحتاج دیر در آن نگهداری می‌ شود و طبقه دوم محل سکونت اسقف است.

زمان بازدید از کلیسای وانک اصفهان

همه روزه از شنبه تا جمعه ساعت ۸:۳۰ تا ۱۷:۳۰

هزینه بلیط ورودی ۸۰۰۰ تومان

درباره‌ی مهرداد رضائی

همچنین ببینید

میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان یکی از مکان های تاریخی ایران می باشد که این مکان …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *