خانه / جاذبه های گردشگری / پل چوبی اصفهان کجاست + تصاویر

پل چوبی اصفهان کجاست + تصاویر

عکس و تصاویر پل چوبی اصفهان

پل چوبی اصفهان کجاست + تصاویر

یکی دیگر از پل هایی که بر روی رودخانه ی زاینده رود قرار دارد پل چوبی می باشد که بسیاری از عابران برای رد شدن از میان رودخانه از آن استفاده می کنند. پل چوبی اصفهان پلی درخشنده در شب می باشد درواقع اگر در شب پل چوبی را نگاه کنید به دلیل وجود چراغ های زیاد آن را درخشنده می بینید. این پل یکی از قدیمی ترین پل های اصفهان می باشد. امروز تصمیم گرفته ایم که از پل چوبی اصفهان بازدید کنیم و تمام اطلاعات را در اختیار شما قراردهیم.

سرفصل مطالب

  • پل چوبی اصفهان کجاست؟
  • تاریخچه پل چوبی اصفهان چیست؟
  • دلیل نام گزاری پل چوبی اصفهان و سایر نامهای آن چیست؟
  • معماری پل چوبی اصفهان چیست؟
  • کاربرد پل چوبی اصفهان چه بوده است؟
  • رویدادهای تاریخی پل چوبی اصفهان را بشناسید.
  • در حال حاضر پل چوبی اصفهان چه وضعیتی دارد؟

پل چوبی اصفهان کجاست؟

در شهر اصفهان و انتهای خیابان کمال اسماعیل، ( محلی که اکنون در دو طرف رودخانه پارک های بزرگ و زیبا احداث گردیده) پل باریک و کم عرضی به نام «پل جویی» قرار گرفته است.این پل، بین پل خواجو در شرق و سی وسه پل در غرب واقع شده است. این بنا زمانی در غرب کاخ های “هفت دست” و ” آیینه خانه” قرار گرفته بود.

از طریق نقشه زیر می توانید به پل چوبی مراجعه نمائید.

تاریخچه پل چوبی اصفهان چیست؟

پل چوبی در دوران صفویه توسط شاه عباس دوم در سال ۱۰۶۵ قمری بنا گردید.
علت ایجاد این پل برای متصل کردن کاخ های هفت دست و آیینه خانه به طرف دیگر بوده است.
که در طرف شمالی پل کاخ سعادت آباد ، عمارت آیینه خانه و آیینه خانه ی عمارت نمکدان و کاخ های دیگر وجود دارد و طرف جنوبی باغ های دیگری وجود داشته است.

عکس پل چوبی اصفهان
عکس پل چوبی اصفهان

دلیل نام گزاری پل چوبی اصفهان و سایر نامهای آن چیست؟

وجه تسمیه این پل «جوبی» را به فراخور جوی کوچک ظریفی از سنگ پارسی بوده که آب را از سوی دیگر به طرف دیگر پل جاری می‌کرده ‌است.

با این حال شاردن در کتابش به صراحت این پل را از جنس چوب بر پایه ‌های سنگی ذکر کرده است و نمی‌توان قاطعانه گفت که عنوان «پل چوبی»، نادرست است.

نام اصلی آن پل «سعادت‌آباد» بوده و به فراخور مجاورت با هفت کاخ از کاخ های سلطنتی عصر شاه عباس دوم «پل هفت دست» نیز نام داشته ‌است.

در بخش شرقی و غربی این پل، آب رودخانه بر روی هم انباشته می‌ شده و به گونه دریاچه ‌ای درمی ‌آمده به آن «پل دریاچه» نیز می‌گفته ‌اند. در کتاب فواید الصفویه که از مآخذ تاریخ عهد صفویان است به روشنی نام این پل «پل سعادت‌آباد» یاد شده و نویسنده آن کتاب در روزگار صفوی بنای”شهر تازه ‌ای” را به محاذات باغ سعادت آباد در سال ۱۰۶۹ هجری و هم‌ زمان با هفدهمین سال سلطنت شاه عباس دوم متذکر می ‌گردد.

معماری پل چوبی اصفهان چیست؟

این پل که با پهنا کم و درازای نزدیک ۱۴۷ متر بر بستر زاینده رود، میان دو پل الله ‌وردی خان و پل خواجو ساخته شده ‌است از سازه ‌های دوره شاه عباس دوم در سال ۱۰۶۵ هجری است .
از لحاظ معماری، پل جویی اصفهان ۲۱ دهانه با طاق های جناغی و دو اتاقک کوچک در بخش میانی و آب برهای مثلثی دارد. در بخش میانی پل جویی در گذشته، برجی شش ضلعی قرار گرفته بود که از هر طرف آن، چشمه ای روان می گردید.

پل جویی با وجود طول زیاد و پهنای اندک بسیار محکم و از شر بلایای طبیعی به دور مانده است. ساختار پل جویی سنگ تراش بوده و در پایه های آن از ملات ساروج استفاده شده و در تمامی بدنه و طاق ها، آجر با ملات گچ به کار رفته است.

کاربرد پل چوبی اصفهان چه بوده است؟

پل چوبی برای آمد و شد عامه مردم نبوده ‌است بلکه تنها وسیله ارتباط باغ های سلطنتی دو کناره شمالی و جنوبی رودخانه یعنی باغ معروف به «باغ دریاچه» با باغ های گسترده سعادت آباد میان پل الله‌ وردی خان و پل خواجو و بناهای با شکوه کاخ هفت‌ دست و کوشک آیینه‌ خانه و کشکول و نمکدان بوده ‌است و در اصل محل عبور خانواده شاه صفوی و امرا و بزرگان و مهمان ها و سفرایی بوده‌است که اجازه دیدار با شاه عباس دوم را داشته‌ اند.

رویدادهای تاریخی پل چوبی اصفهان را بشناسید

با گذشت یک سال از استبداد صغیر و به توپ بسته شدن مجلس، در پی دعوت آقانجفی و حاج آقا نورالله نجفی اصفهانی از ضرغام السلطنه، نیرو های بختیاری خود را به اردوگاه باغ ابریشم رساندند. در شب نهم ذی حجه ۱۳۲۶ گروهی از بختیاری‌ ها به سرپرستی ضرغام السلطنه از پل جویی گذشته خود را به مجاهدین شهری در مسجد امام رساندند.

گروهی نیز از دروازه مارنان به مجاهدین شهری ملحق شدند. جنگ در میدان نقش جهان میان حکومت قاجاری و سواران بختیاری به اوج خود رسید. سرانجام با شکست سربازان حاکم و فرار اقبال الدوله کاشی خاتمه یافت. در پی این واقعه مجاهدان مشروطه خواه بختیاری کنترل شهر اصفهان را به دست گرفتند. در این جریان ضرغام ‌السلطنه اولین رئیس بختیاری بود که وارد اصفهان شد و حاکم اصفهان به کنسولگری روس پناهنده شد.

عکس و تصاویر پل چوبی اصفهان
عکس و تصاویر پل چوبی اصفهان

در حال حاضر پل چوبی اصفهان چه وضعیتی دارد؟

امروزه اگر شب ها بر روی پل چوبی قدم بگزارید بسیاری از نوازندگان سنتی و پاپ بر روی پل می نشینند. در عین حال با صدای خود و سازشان این پل درخشنده را درخشنده تر می کنند. علاوه بر اینکه این پل مکانی برای عبور از رودخانه می باشد مکانی برای قرارهای شخصی می باشد زیرا درکناره های پل چوبی از فضای سبز بسیار زیبایی برای زیباتر نشان دادن پل استفاده شده. در فصل های مختلف سال بسیار لذت بخش است که این منظره را از روی پل چوبی مشاهده کنید.

زیر پل چوبی اتاقک هایی وجود دارد که این اتاقک ها در گذشته برای جلسه های شاهان در نظر گرفته شده بوده .اما امروزه در آن موسیقی های سنتی می گزارند و با رد شدن از روی پل موسیقی سنتی به گوش می رسد.
اگر برای گردش به پل چوبی بروید، می توانید از کافه فرهنگ که زیر پل چوبی اصفهان ایجاد شده است استفاده کنید.

جالب آنکه کافه فرهنگ محیطی آرام برای قرارهای کاری و شخصی دارد.

همچنین ببینید

میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان یکی از مکان های تاریخی ایران می باشد که این مکان …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *