خانه / جاذبه های گردشگری / معرفی کاخ هشت بهشت اصفهان

معرفی کاخ هشت بهشت اصفهان

کاخ هشت بهشت اصفهان

کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت اصفهان که با توجه و احترام زیادی نسبت به فرهنگ ایرانی ساخته شده است یکی از زیباترین جاهای ایران و اصفهان است که اقامتگاه آخرین حکمرانان صفوی نیز بوده است.نام این مکان باغ هشت بهشت است. درواقع این اسم به “ورودی بهشت” دلالت می کند.

سرفصل مطالب

کاخ هشت بهشت کجاست؟

تاریخچه کاخ هشت بهشت اصفهان

معماری کاخ هشت بهشت اصفهان

متولیان کاخ هشت بهشت اصفهان

ویژگی های کاخ هشت بهشت اصفهان

ساعت های بازدید از کاخ هشت بهشت اصفهان

کاخ هشت بهشت کجاست؟

باغ هشت ‌بهشت که در بافت شهری اصفهان قرارگرفته در غرب خیابان چهارباغ پایین، شرق به خیابان متأخری و جنوب به بازارچه بلند (بازار هنر) واقع‌شده است.

تاریخچه کاخ هشت بهشت اصفهان

کاخ هشت بهشت در زمان حکمرانی شاه سلیمان صفوی به سال ۱۰۸۰ هجری قمری ساخته شد. ساختمانی که در میان باغی وسیع به نام باغ بلبل یا باغ هشت بهشت قرار داشت و خود جزیی از باغی بزرگتر به نام باغ نقش جهان محسوب می شد. شاه سلیمان پس از دستور ساخت این کاخ، در سال سوم سلطنتش (همان سال ۱۰۸۰) از آن بهره برداری کرد. برخی تاریخ‌دانان و پژوهشگران در نوشته های خود در مورد علت ساخت این بنا نوشته اند که شاه سلیمان، هشت بهشت را برای اقامت هشت سوگلی حرم پادشاه ساخته و ۴ نفر از آنها را در طبقه همکف و ۴ نفر دیگر را در طبقه اول جای داده بود. 

اگر بخواهیم اطلاع دقیقی از اینکه عمارت هشت بهشت در زمان شاه سلیمان به چه شکلی بوده به دست بیاوریم باید به سفرنامه های سیاحان آن زمان سیری بزنیم. یکی از معروفترین این سیاحان، ژان شاردن فرانسوی ست که در زمان شاه عباس دوم و شاه سلیمان به اصفهان سفر کرده و به دیدار جاذبه های مختلف شهر رفته بود.

معماری کاخ هشت بهشت اصفهان

معماری هشت بهشت، به شیوه اصفهانی و به صورت یک هشت ضلعی (هشت پهلو) ساخته شده است. اتاق های فراوان و تو در تو و تزیینات بسیار تماشایی آن از شاخصه های این عمارت به شمار می آید. کاخ هشت بهشت همان گونه که گفتیم در گذشته در میان باغی بزرگ بنا شده بود که اکنون به شکل پارکی درآمده است. 

طراحی بیرونی کاخ هشت بهشت اصفهان

نخستین چیزی که در مواجه با عمارت هشت بهشت توجه شما را به خود جلب می کند چند وجهی بودن آن و تالارهای متعددی ست که بنا را احاطه کرده اند. کاخ هشت بهشت دو متر بالاتر از سطح زمین ساخته و پله های آن طوری طراحی شده است که بتوان از هر سمت عمارت به قسمت های بالایی و پایینی آن رفت و آمد کرد. این بنا چهار نمای اصلی دارد و در هر نمای آن یک ایوان به چشم می خورد.

ایوان اصلی بنا در سمت شمالی آن واقع شده است؛ اما استخری که امروزه در ضلع شرقی هشت بهشت وجود دارد باعث شده تا این سمت، به نمای اصلی تبدیل شود. این ایوان ها، فضاهای میانی کاخ با ارتفاع دو طبقه و همچنین حوض و فضای نیمه بازِ عمارت بر این دلالت دارد که معماری کاخ برون گرا و تابستان نشین است. 

طراحی داخلی کاخ هشت بهشت اصفهان

بسته به اینکه از کدام بخش کاخ هشت بهشت اصفهان وارد آن شوید، قسمت ها و نماهای مختلفی از ساختمان در برابر شما قرار می گیرد. کلیت بنا همان گونه که گفتیم هشت ضلعی ست و بر چهار پایه که فرم هشت ضلعی دارند، قرار گرفته است. بخش مرکزی عمارت به شکل ۴ صفه (۴ سکویی، ۴ ایوانی) ساخته شده است و ایوان آن رو به شمال قرار دارد.

در میان این بخش حوضی هشت ضلعی به چشم می خورد و هشت اتاق در چهار سمت آن در دو طبقه، این قسمت را احاطه کرده اند. سقفی که این بخش را می پوشاند با مقرنس های گچی خوش رنگ و خوش طرح و آینه کاری های ظریف در میان کارهای چوبی آراسته شده است. اتاق های بنا در طبقه اول در ۴ گوشه عمارت قرار دارند و با تزییناتی از گچبری و نقاشی پوشیده شده اند.

نمای داخلی کاخ هشت بهشت اصفهان
نمای داخلی کاخ هشت بهشت اصفهان

در طبقه دوم نیز مجموعه ای از رواق ها، اتاق ها، طاق ها و پنجره های مشبک به چشم می خورد که بر تو در تو و پیچیده بودن بنا افزوده اند. طبقه دوم به وسیله راهروها و اتاق های متعدد، به بخش های مختلف تقسیم شده است که هر کدام تزیینات خاص خود را دارند. در برخی از آنها حوض های آب و در برخی دیگر بخاری های دیواری به چشم می خورد. آینه کاری های فراوان دیوارهای این بخش ها را پوشانده است و سقف های شان نیز با موزاییک هایی عالی و زیبا آراسته شده اند. در هر کدام از این بخش ها درها و پنجره هایی با چوب های خاتم کاری شده به چشم می خورد که هنر به کاررفته در ساخت کاخ هشت بهشت را به حد اعلا رسانده اند. در نهایت نیز دالان ها و غلام گردشی هایی بسیار زیبا و هماهنگ اتاق های کاخ را احاطه کرده اند و بر زیبایی ساختمان افزوده اند. 

نمای زیر سقف کاخ هشت بهشت اصفهان
نمای زیر سقف کاخ هشت بهشت اصفهان

به طور کلی آنچه معماری و طراحی ساخت کاخ هشت بهشت را متمایز و خاص می کند ارتباطی ست که در میان فضاها و قسمت های مختلف آن وجود دارد و باعث شده تا عمارت هشت بهشت در عین تنوع و گوناگونی و تعدد فضا، وحدت و یکپارچگی و تزیینات چشمگیر و ویژه ای داشته باشد. 

متولیان  کاخ هشت ‌بهشت اصفهان

باغ و قصر هشت ‌بهشت از طرف ناصرالدین ‌شاه قاجار به بانو عظمی افتخار الدوله واگذار شده بود مشروط بر اینکه وضع و هیئت آن را تغییر نداده و حریم آن را در خیابان چهارباغ در کمال تنظیف و تنقیح نگاه‌ داری کند. پس از فوت بانوی مزبور باغ و قصر هشت ‌بهشت در تصرف وراث او باقی ماند ولی در این مدت تغییرات کلی در وضع باغ و قصر مزبور به ‌وسیله متصرفین بنا داده ‌شده و مانند عالی ‌قاپو و چهل ‌ستون تزئینات نقاشی و طلاکاری و آینه‌ کاری آن در زیر قشری از گچ با تزئینات گچی مستور شده بود.

از تاریخ پانزدهم شهریورماه ۱۳۴۳ باقی ‌مانده باغ هشت ‌بهشت و برجای ‌مانده‌ های قصر مزبور رسماً به وزارت فرهنگ و هنر واگذار شد. هشت بهشت امروز همچون سایر بناها و آثار تاریخی کشور زیر نظر سازمان میراث فرهنگی به حیات خود ادامه می‌دهد.

ویژگی های کاخ هشت بهشت اصفهان

یکی از ویژگی های منحصربه فرد کاخ هشت بهشت اصفهان کاشی کاری خاص آن است، که با ترسیمات سنتی ایرانی درهم آمیخته است. در این مکان، تعداد زیادی کاشی کاری با تصویرهایی از انواع حیوانات مانند پرندگان، خزندگان و شکارچی هایشان قابل مشاهده است. سازه کاخ دارای هندسه ای هشت ضلعی است که چهر نمای اصلی دارد اگرچه شکلی قرینه دراد، اما هیچ دو دیواری از آن ویژگی های مشابهی ندارند! از لحاظ معماری، وجه شمالی آن به عنوان ورودی اصلی درنظر گرفته شده است.

اگرچه به خاطر وجود استخری در بال شرقی، این قسمت به عنوان ورودی اصلی درنظر گرفته می شود. به شکل جالبی، کاخ دوطبقه هشت بهشت دو متر بالاتر از سطح زمین ساخته شده است. راه پله های منحصربه فرد، که در هر همه وجه ها قرار گرفته اند، به بازدیدکنندگان اجازه می دهد تا به هر طبقه ای وارد یا از آن خارج شوند. داخل کاخ اصفهان نیز ویژگی های منحصربه فردی دارد؛ در طبقه اول، چهار اتاق در جهار گوشه قرار دارد که داری گچ کاری ها و نقاشی های بسیار زیبایی است.

در طبقه دوم، بازدیدکنندگان می توانند مجموعه ای از اتاق ها و ایوان هایی را ببینند که با درها وپنجره های خاتم کاری شده تزیین شده اند. هال مرکزی با یک استخر از جنس سنگ مرمر و یک فواره تزیین شده است که به حوض مروارید مشهور است. نام این استخر زیبا به خاطر نحوه بیرون آمدن آب از فواره انتخاب شده است، که قطره های آب به شکل ریسه ای از مروارید بیرون می آیند.

کاخ هشت بهشت اصفهان در شب
کاخ هشت بهشت اصفهان در شب

روزهای بازدید از کاخ هشت بهشت اصفهان

هر روز از ساعت : ۹ تا ۱۷می توانید از کاخ هشت بهشت اصفهان بازدید کنید.

همچنین ببینید

میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان یکی از مکان های تاریخی ایران می باشد که این مکان …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *