خانه / جاذبه های گردشگری / سی و سه پل را بهتر بشناسیم

سی و سه پل را بهتر بشناسیم

سی و سه پل را بهتر بشناسیم

سی و سه پل یکی از پل های مورد علاقه ما در شهر اصفهان است هر دفعه که به بهانه ای از روی این پل رد می شویم شور و شوق زیادی در ما ایجاد می شود مخصوصاً مواقعی که رودخانه زانیده رود جاریست صدا و حال و هوای سی و سه پل واقعا لذت بخش است.

تصمیم گرفتیم این بار به سی و سه پل سری بزنیم، جالب است با اینکه ساکن اصفهان بودیم اما خیلی از مطالبی که در مورد سی و سه پل در تحقیق اولیه را بدست آوردیم نمی دانستیم. اگر می خواهید شما نیز همه آنها را در یک مقاله مطالعه کنید در این سفر همراه ما شوید.

در ادامه مطالب زیر را خواهید خواند:

 • سی و سه پل کجاست؟
 • تاریخچه سی و سه پل
 • معمار سی و سه پل کیست؟
 • چه مصالحی در ساخت سی و سه پل به کار رفته است؟
 • تعداد دهانه های پل سی و سه پل چندتا بوده است؟
 • چرا پل الله وردی خان سی و سه دهانه دارد؟
 • معبر سی و سه پل چگونه است؟
 • سی و سه پل و جشن نوروزی
 • سی و سه پل و جشن خاج شویان
 • سی و سه پل و جشن آبریزگان
 • نقش سی و سه پل بر روی اسکناس ۲۰۰ ریالی
 • نظر خارجی ها در مورد سی و سه پل چیست؟
 • بعد از دیدن سی و سه پل کجا بریم؟

سی و سه پل بر روی رودخانه زاینده رود چهارباغ بالا را به چهارباغ عباسی متصل می کند و در صورتی که از سمت چهارباغ عباسی یا چهارباغ بالا به سمت رودخانه حرکت کنید به سی و سه پل می رسید.از نقشه زیر می توانید برای دسترسی به سی و سه پل استفاده کنید.

تاریخچه سی و سه پل

سی و سه پل یا پل الله وردی خان، یکی از پل های تاریخی شهر اصفهان است که شامل ۳۳ دهانه بر روی رودخانه زاینده رود می شودو در زمان حکومت شاه عباس صفوی ساخته شده است، نکته جالبی که در تاریخچه این پل به چشم می خورد برگزاری جشنهای مختلف از جمله جشن آب پاشان و مراسم خاج شویان بر روی این بنای منحصر به فرد که بعضاً اصفهان را با آن می شناسند بوده است. الله وردی خان سردار گرجی و مشهور شاه عباس صفوی وظیفه اتمام ساخت پل را بر عهده داشته و به همین دلیل سی و سه پل به پل الله وردی خان نیز شهرت دارد.

معمار سی و سه پل کیست؟

معمار سی و سه پل استاد حسین بنا اصفهانی بوده است، جالب است بدانید سی و سه پل یکی از شاهکارهای معماری پل در کل دنیا شناخته می شود چه از نظر زیبائی چه از نظر معماری، استاد حسین بنا اصفهانی پدر استاد محمد رضا اصفهانی معمار و طراح برجسته دوران صفوی معمار مسجد شیخ لطف الله است.

چه مصالحی در ساخت سی و سه پل به کار رفته است؟

برای ساخت سی‌وسه‌پل از مصالحی مانند سنگ، آجر، ملات ساروج و گچ استفاده‌شده است. بر اساس نظر کارشناسان زمین‌شناسی و میراث فرهنگی، پایه و فونداسیون این پل به‌گونه‌ای ساخته‌شده که رطوبت، دوام و استحکام آن را افزایش می‌دهد و به همین دلیل است که در درازمدت هم آب به آن آسیبی نزده، متاسفانه با خشک شدن رودخانه زاینده رود و حفر تونل مترو اصفهان و نشست زمین آسیبهائی به این شاهکار هنری وارد شده که امیدواریم باعث تخریب عمده و از بین رفتن سی و سه پل نشود.

چرا پل الله وردی خان سی و سه دهانه دارد؟

در رابطه با چرائی وجود سی و سه ( ۳۳ ) دهانه مطرح می باشد از جمله:

 • عده ای معتقد هستند که به دلیل گرجی تبار بودن الله وردی خان و وجود ۳۳ حرف در الفبای گرجی از این رو سی و سه پل دارای ۳۳ دهانه است که البته دلیل منطقی به نظر نمی رسد.
 • عده ای معتقد هستند از آنجا که سی و سه پل نماد شهر اصفهان بوده است بر روی رودخانه زاینده رود عدد سی و سه ( ۳۳ ) نماد آناهیتا اله آب است و این پل در واقع نماد اله آناهیتا می باشد و همه می دانیم آب مایه حیات است.

به هر حال نظریه دوم به نظر شخصی بنده زیباتر است.

زیبائی روشنائی سی و سه پل در غروب
زیبائی روشنائی سی و سه پل در غروب

تعداد دهانه های پل سی و سه پل چندتا بوده است؟

اینگونه که در تحقیق خود یافتیم در دوران حکومت شاه‌ عباس صفوی سی و سه پل ۴۰ دهانه داشت و به‌ مرور زمان با کشت درختان و انحراف آب بعضی از دهانه‌ها متروک شد. در سال ۱۳۳۰ مصطفی خان مستوفی «شهردار اصفهان»، زمین‌های اطراف پل را آزاد کرد و بعد از باز کردن مجرای عبور آب، دیواری سنگی در سمت شمال پل ساخت که هنوز هم بقایای آن دیده می‌شود.

پایه های سی و سه و پل در شب
پایه های سی و سه و پل در شب

معبر سی و سه پل چگونه است؟

هنگامی که بر روی سی و سه پل قدم زنان وارد می شویم طاق نماهای سر پوشیده ای مشاهده می کنیم که از یک طرف بر روی رودخانه زاینده رود و از طرف دیگر بر روی معبر پل مشرف هستند، جالب است بدانید بر روی سی و سه پل ۹۹ تاقچه زیبا وجود دارد که در گذشته نقاشی هائی بر روی آنها نقش بسته بوده است با این همه زیبائی به شخصه تصور می کنم مردمان آن دوران با هر بار عبور از روی سی وسه پل چه لذتی می برده اند.

و اما نشستن بر یکی از دهانه های سی و سه پل و لذت بردن از هوا و رودخانه زاینده رود واقعا تجربه ای بی نظیر است.به همین دلیل تصمیم گرفتیم عکس زیر رو بگیریم تا شما هم از نمای آن لذت ببرید.امیدوارم شما هم چنین تجربه ای را بر روی سی و سه پل داشته باشید.

نمای زاینده رود از روی سی و سه و پل
نمای زاینده رود از روی سی و سه و پل

سی و سه پل و جشن نوروزی

در دوران شاه عباس صفوی جشنی ۷ شبانه روزه با چراغانی سی و سه پل و گلریزان بر روی رودخانه زاینده رود برپا می شد و فرا رسیدن سال نو و بهار را با شادی فراوان آغاز می کردند.

خودتان تصور کنید ۹۹ طاقچه و چراغانی و گلریزان بر روی سی و سه پل چقدر زیبا بوده است.

آرمان

سی و سه پل و جشن خاج شویان

خاج شویان یا جشن اپیفانی ( ۱۶ ژانویه هر سال ) نام یکی از جشن های مسیحی است که در آن مسیحیان خود را غسل تعمید می دادند. ارمنیان ایران نیز مراسم خاج شویان را روز ۱۳ ام ژانویه هر سال در کنار سی و سه پل و رودخانه زاینده رود برگزار می کردند.

خاجشویان یا جشن اپیفانی در کنار سی و سه پل
خاجشویان یا جشن اپیفانی در کنار سی و سه پل

سی و سه پل و جشن آبریزگان

آبریزگان یا جشن آب پاشان از جمله مراسم معتبر و مشهوری است که به نوروز منسوب شده و در شهر اصفهان نیز این مراسم در کنار سی و سه پل و روز ۶ام فروردین برگزار می شده.

ابوریحان در مورد جشن آب پاشان چنین می نویسد :

سبب اینکه ایرانیان در روز ششم فروردین (روز خرداد) غسل می‌کنند این است که این روز به هرودا (هئوروتات، خرداد) که فرشتهٔ آب است تعلق دارد و آب را با این فرشته مناسبتی است و از این جاست که مردم در این روز هنگام سپیده دم از خواب بر می‌خیزند و با آب قنات و حوض خود را می‌شویند و گاهی نیز آب جاری بر خود از راه تبرک و دفع آفات می‌ریزند. در این روز مردم به یکدیگر آب می‌پاشند و سبب این کار همان سبب اغتسال است. نیز گفته‌اند سبب آنکه ایرانیان در این روز آب به‌هم می‌پاشند این است که چون در زمستان تن انسانی به کثافات آتش از قبیل دود و خاکستر آلوده می‌شود این آب را برای تطهیر از آن کثافات به هم می‌ریزند و دیگر اینکه هوا را لطیف و تازه می‌کند.

ابوریحان

نقش سی و سه پل بر روی اسکناس ۲۰۰ ریالی

همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم سی و سه پل یکی از برترین پل های جهان از نظر معماری و … محسوب می شود و یکی از نمادهای اصفهان نیز می باشد. از این رو نقش سی و سه پل بر پشت اسکانس ۲۰۰ ریالی نیز استفاده شده است که در عکس زیر قابل مشاهده است.

نقش سی و سه پل در روی اسکناس 200 ریالی
نقش سی و سه پل به عنوان نماد ملی بر روی اسکانس ۲۰۰ ریالی

نظر خارجی ها در مورد سی و سه پل چیست؟

سی و سه پل یکی از پل های درجه اول جهان است.

پرسی ساکس

انسان هیچ انتظار ندارد برای دیدن آنچه که روی هم رفته می‌توان آن را باشکوه‌ترین پل دنیا نامید، ناچار از مسافرت به ایران باشد.

لرد کرزن

سی وسه پل یکی از بهترین آثار معماری ایران است. این پل نیز از بناهای الله‌وردی‌خان اوندیلادزه گرجی است و با این‌که دشمنان و حاسدانش می‌گویند این بنا با پول ساخته شده‌است، نمی‌توانند انکار کنند که بانی شخص اوست. اما باور عموم مردم این است که الله‌وردی‌خان پل را به خرج خود ساخته‌است.

دن گارسیا

روی این رودخانه پلی وجود دارد که تماما از آجر ساخته‌شده و عرض آن از تمام پل‌های رم بیشتر است و طول آن حداقل سه الی چهار برابر آن پل‌ها است. معماری این پل به طرز عجیبی انجام‌گرفته و دو طرف آن طاق‌نماهایی وجود دارد که مردم از زیر و بالای آن عبور می‌کنند. آنچه بیشتر نظر ایشان را جلب می‌کند، راهروهای پل است که تقریبا هم‌سطح قرار گرفته و زمزمه‌ی آب در طبقه‌ی زیرین پل به‌خصوص در تابستان‌های گرم بسیار خوش‌آیند است.

پیترو دلاواله

بعد از دیدن سی و سه پل کجا بریم؟

در این مطلب سفر کوتاهی به گذشته سی و سه پل داشتیم اگر شما هم به اصفهان امدید و سی و سه پل رو مشاهده کردید، احتمالاً الان در حال جست و جو برای پیدا کردن مکانهای تفریحی که به راحتی از سی و سه پل راه داشته باشند هستید.

از این رو در ادامه این مقاله سعی می کنیم به مرور زمان جاهای تفریحی و رستوران ها و … که از سی و سه پل میشه رفت و اوقات خوشی رو در آنها سپری کرد را به همراه تجربیات خودمان از آنها به شما معرفی می کنیم.

همچنین ببینید

میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان یکی از مکان های تاریخی ایران می باشد که این مکان …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *