ویژگی های حیرت انگیز منارجنبان اصفهان را بشناسید
ویژگی های حیرت انگیز منارجنبان اصفهان
خانه / جاذبه های گردشگری / دانستنیهای منارجنبان اصفهان شاهکار معماری دوره ایلخانیان

دانستنیهای منارجنبان اصفهان شاهکار معماری دوره ایلخانیان

دانستنیهای منارجنبان اصفهان شاهکار معماری دوره ایلخانیان

منارجنبان اصفهان یکی از مشهورترین آثار تاریخی ایران است که هنوز با پیشرفت علم به قطعیت به رازهای معماری این بنا به قطعیت پی برده نشده است.از این رو تصمیم گرفتیم پس از معرفی پل های تاریخی اصفهان سری به منارجنبان اصفهان بزنیم و دانستنیهای آن را به شما معرفی کنیم.پس با ما همراه باشید.

معرفی منارجنبان اصفهان

در ایران برخی مناره‌ها قابلیت تکان خوردن را دارند که به اصطلاح به آنها منارجُنبان می‌گویند. از معروفترین منارجنبان‌های ایران یکی در اصفهان و دیگری در شهرستان اردکان و در بخش خرانق واقع شده‌اند. همانطور که از تعریف گفته شده مشخص است در صورتی که به بالای یکی از مناره ها رفته و آن را تکان دهید مناره دیگر نیز تکان می خورد که در ادامه در خصوص آن بیشتر توضیح می دهیم.

منارجنبان اصفهان
منارجنبان اصفهان

منارجنبان اصفهان کجاست؟

در گذشته منارجنبان از شهر جدا و در دهکده‌ای به نام “کارلادان” قرار داشت. ولی امروزه این بنا جزو اصفهان است و در نزدیکی محلی به نام نصرآباد قرار دارد.

آدرس منارجنبان اصفهان در شش کیلومتری غرب شهر اصفهان در مسیر اصفهان به نجف آباد واقع شده است، از طریق نقشه زیر می توانید آدرس و محل دقیق منارجنبان اصفهان را بیابید و به آن سری بزنید.

تاریخچه منارجنابان

براساس مدارک موجود، منار‌جنبان اصفهان در دوران فرمانروایی فردی بنام محمد خدابنده اولجایتو، در شهر اصفهان ساخته شده که قبر عمو عبدالله‌بن‌محمود صقلابی، یکی از عارفان خداپرست و معروف آن زمان، در این اثر تاریخی وجود دارد. نام دیگر این آرامگاه، شیخ امیرعبدالله است. عددی که روی سنگ مقبره عمو عبدالله حک شده، ۷۱۶است که طبق کاوش معماران و باستان‌شناسان و براساس مدارک به جای مانده، این عدد نشان‌دهنده‌ی سال ساخت آرامگاه اوست.

مقبره عمو عبدالله منارجنبان اصفهان
مقبره عمو عبدالله منارجنبان اصفهان

معماری و ویژگی های منارجنابان اصفهان چیست؟

ارتفاع ایوان مقبره عمو عبدالله از سطح زمین بقعه ۱۰ متر و ارتفاع هر یک از دو مناره ۷/۵ متر است. در این ایوان مزار عمو عبدالله قرار دارد و راه صعود به بام و مناره‌ها نیز به وسیله درگاه کوچکی است؛ که با پلکانی مارپیچ به بام مربوط می‌شود. اما چیزی که این بنای کوچک با عرض نه متر و طول هر مناره؛ هفده متر را معروف کرده، تکان خوردن آن است. یعنی با تکان دادن یکی از مناره‌ها مناره دیگر و کل ساختمان نیز تکان می‌خورد. ایوان منارجنبان یکی از آثار تک ایوانی دوران ایلخانی است که به سبک مغول ساخته شده؛ ولی شکل مناره‌ها نشان می‌دهد که آنها را اواخر دوره صفویه به ایوان اضافه کرده‌اند.

علاوه بر ویژگی منحصر به فرد منارجنبان اصفهان سقف بنا نیز با کاشی کاری های بسیار زیبائی مزین شده است که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.

سقف منارجنبان اصفهان
سقف منارجنبان اصفهان

دلیل تکان خوردن مناره های منارجنبان اصفهان چیست؟

اگر فردی از ۱۷ پله داخل هر مناره که از بام بنا تا بالای هر مناره وجود دارد، بالا رفته و دست‌های خود را داخل یکی از دیوارهای واسط میانی پنجره‌های فوقانی آن قفل و شروع به تکان دادن مناره کند، مناره به حرکت در آمده و هم‌زمان با آن مناره دیگر و در واقع کل ساختمان به نوسان در می‌آید که تنها نوسان مناره قابل دیدن است.

همچنین برای دیدن نوسان بنا می‌توان لیوان آبی را بر روی قبر “عمو عبدالله” قرار داد و سطح لغزان آن را مشاهده کرد. به کاربردن آجرهایی با ویژگی‌های خاص که ضریب ارتجاعی بالاتری نسبت به آجرهای به کار رفته در بخش‌های دیگر دارد و کاربرد قوانین فیزیکی در این بنا نه تنها راز جنبیدن مشهورترین مناره جنبان جهان را آشکار می‌کند بلکه بیانگر دانش فنی عمیق سازندگان آن در هفت قرن پیش بوده است، سازندگانی که نامی از آنها به طور مشخص در دست نیست.

تکان خوردن مناره‌های این بنا تا مدت‌ها برای دانشمندان پرسش برانگیز بود. معماری اسرار آمیز این بنا برای بسیاری هنوز هم در هاله ابهام باقی مانده‌است. منطقی‌ترین علتی که برای تکان خوردن مناره‌ها وجود دارد، پدیده فیزیکی تشدید یا پدیده رزونانس است. چون مناره‌ها سبک معماری مشابهی دارند، تکان خوردن یکی روی دیگری اثر می‌گذارد. نکته جالب در این بنای تاریخی آن است که با حرکت دادن یک مناره، نه تنها مناره دیگر به حرکت در می‌آید، بلکه تمامی این ساختمان به لرزه درمی‌آید.

مناره های منارجنبان اصفهان
مناره های منارجنبان اصفهان

چه امکانات رفاهی و تفریحی برای منارجنبان اصفهان در نظر گرفته شده است؟

طی سالهای اخیر در اطراف منارجنبان اصفهان فضای سبزی در نظر گرفته شده است که با حضور در آن روح انسان آرامشی بی نظیر می یابد در اطراف این فضای سبز می توانید تننقلات و بستنی خریده یا در چایخانه سنتی یک استکان چای لبسوز را تجربه کنید ، آنچه مسلم است اوقات خوشی را می توان با خانواده در فضای سبز اطراف منارجنبان تجربه کرد.

فضای سبز و امکانات رفاهی اطراف منارجنبان اصفهان
فضای سبز و امکانات رفاهی اطراف منارجنبان اصفهان

همچنین ببینید

میدان نقش جهان اصفهان

میدان نقش جهان اصفهان یکی از مکان های تاریخی ایران می باشد که این مکان …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *