خانه / جاذبه های گردشگری / اسرار پل شهرستان چیست؟

اسرار پل شهرستان چیست؟

اسرار پل شهرستان چیست

یکی از پل هائی که اکثر همشهریان عزیز اصفهانی سالیانه چند مرتبه به آن می روند پل شهرستان است. اما به شخصه تا به امروز با اینکه بارها و بارها از روی آن رد شده بودم از سرگذشت پل شهرتان اطلاعی نداشتم. از این رو تصمیم گرفتیم با بقیه بچه های گروه اصفهانگرد به این پل سری بزنیم و مثل همیشه قبل از حرکت اطلاعاتی در مورد این پل تاریخی جمع آوری کردیم. مطمئناً شما نیز از شناخت اسرار پل شهرستان متعجب خواهید شد.

سرفصل مطالب

پل شهرستان کجاست؟

پل شهرستان در ۴ کیلومتری شرق اصفهان در بلوار سلمان فارسی واقع شده است، برای رفتن به سمت پل شهرستان از فلکه بزرگمهر وارد مشتاق دوم می شویم و مسیر را از کنار رودخانه طی می کنیم تا وارد بلوار سلمان فارسی شویم. نهایتاً به یکی از تاریخی ترین پل های اصفهان به نام پل شهرستان می رسیم. از طریق گوگل مپ زیر می توانید مسیر را به سمت پل شهرستان بیابید.

تاریخچه پل شهرستان

به عقیده بعضى از محققین، اساس پل شهرستان مربوط به دوره ساسانى است و ریشه و پایه هخامنشى دارد، ولی ساختمان های روی پل، از نمونه معماری اســلامی، دیلمی و سلجوقی تأثیر پذیرفته است. البته در خود پل، کتیبه یا اثر و نشانه ای که مؤید این نظریه باشد، موجود نیست. فقط از نظر سبک معماری، مشابهت آن با پل های دوره ساسانی و یا منسوب به آن که در برخی از نقاط ایران هنوز پابرجا هستند، باعث به وجود آمدن چنین نظریاتی شده است. با توجه به ویژگی های معماری پل شهرستان محققین معتقد هستند که این پل کاربرد نظامی داشته است.

علت نامگذاری پل شهرستان چیست؟

در قدیم روستائی به نام شهرستان در اطراف پل شهرستان وجود داشته است و از آن زمان این پل به پل شهرستان شهرت یافته و هم اکنون نیز با همین نام در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ویژگی های معماری پل شهرستان

پایه های این پل، بر روی سنگهای طبیعی کف رودخانه بنا شده، طول پل از ستون مدور آجری تا انتهای سنگفرش قدیمی، در حدود ۱۰۵ متر و عرض آن از ۴.۲۵ تا ۵ متر متغیر است. جهت پل، شمالی – جنوبی ،همراه با کمی انحراف است. انحراف آن از فاصله چهل مترى از سمت جنوب آغاز مى ‏گردد. کف پل هموار نیست، بلکه از مرکز پل در دو سمت داراى شیب ملایمى است.

در گذشته برای استحکام بیشتر و کاهش مصالح به کار رفته در پل ها مکانهائی که رودخانه ها باریک می شده اند را انتخاب می کردند، این سبک انتخاب موقعیت مکانی برای پل شهرستان نیز صادق است.

چه مصالحی در ساخت پل شهرستان به کار رفته است؟

در گذشته برای ساختن پل ها ابتدا صخره های بستر رودخانه را با سنگ و ساروج می تراشیدند و پایه های پل را می ساختند از آنجا که پل شهرستان یکی از قدیمی ترین پل های ایران است به همین روش و با سنگ و ساروج بنا نهاده شده، سپس در دوره اسلامی به ترتیب، دوران آل بویه، سلاجقه، صفویه و دوران معاصر بازسازی و مرمت گردیده که باعث استفاده از خشت و آجر و ملات های جدیدتر در این پل زیبا شده است.

پل شهرستان از چه ساخته شده است
پل شهرستان از چه ساخته شده است

اسامی دیگر پل شهرستان چیست؟

افروخی اصفهانی در کتاب محاسن اصفهان که به زبان عربی است از این پل به نام جسر حسین یاد کرده و عماراتی را که نزدیک آن هستند به نام قصر مغیره و قصر یحیی نام برده است.

علت شهرت پل شهرستان چیست؟

خوشبختانه امروزه نیز در کنار این پل تاریخی محل برگزاری نمایشگاههای بین المللی اصفهان را انتخاب کرده اند، از این رو همواره مردمان اصفهان با برگزاری نمایشگاههای مختلف با عبور از این پل می توانند آثار اقتدار ایران زمین در گذشته را مشاهده نمایند.

چه آثای تاریخی دیگری در اطراف پل شهرستان وجود دارد؟

در حال تکمیل اطلاعات

همچنین ببینید

پل مارنان اصفهان کجاست و تفریحات و دانستنی های پل مارنان

پل مارنان اصفهان

امروز تیم اصفهانگرد برآن شده که به معرفی پل مارنان بپردازد. این پل که یکی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *